Hogyan foglalhatok olcsón szállást? Mi az a Airbnb, és miként működik?




Sziasztok. 😃 Többen írtatok szállásügyben, és kértétek, hogy a praktikus repjegykalauz mellé készítsek egy útmutatót a szállásfoglalást illetően is. Akkor most leírom Nektek, melyek azok az oldalak, melyeket előszeretettel használok, mikor jó árú szállást keresek Európán belül.
Először is, talán a legfontosabb, hogy amikor szállás után néztek, ne ragadjatok le csupán egyetlen egy szállásközvetítő oldalnál, hanem szánjatok egy kis idő arra, hogy körültekintően szétnéztek a szállást kínáló site-ok ajánlatai között. Lehet, hogy van már olyan oldal, melyet beváltnak tartotok, de előfordulhat, hogy amikor utaznátok, már az ott található szállások nagy része betelt, így kénytelenek vagytok a maradékból válogatni. Azaz csak lennétek, hiszen ilyenkor jön jól, ha van legalább még egy opciótok az efféle eshetőségekre.
Az első, s talán legismertebb oldal, melyet én is gyakran használok, az a Booking.com. Nem tudom, mennyire szükséges részletesen bemutatnom ezt a lapot, hiszen nagyon egyszerű a használata: minek után rámegyünk az oldalra (https://booki.ng/2KWGK72), automatikusan a „szállás”részre vezérel minket. Ide értelemszerűen beírjuk a hely nevét, ahova utazni szeretnénk, beállítjuk utazásunk időpontját és azt, hogy hány ember számára szeretnénk foglalni. Minek után kitöltöttük ezeket a rubrikákat, indulhat is a szálláskeresés.






Abban az esetben, ha szempont, hogy jó áron találjunk lakhatást, érdemes rákattintani a „legolcsóbb elöl” opcióra, hiszen így előre sorolja a rendszer a legkedvezőbb árú ajánlatokat. Természetesen van lehetőség egyéb paraméterek megadására is: ezeket a szűrés rés alatt találjuk. Beállíthatjuk többek között a csillagok számát, ellátást, elhelyezkedést, és azt is, hogy szeretnénk-e, hogy a szállásunk később visszamondható legyen, illetve hogy hajlandóak-e vagyunk előre fizetni érte, vagy csak a helyszínen akarjuk majd kiegyenlíteni a számlát.
Én úgy gondolom, mindkét lehetőség biztonságos, bár előnyben részesítem a később lemondható szállásokat, hiszen előfordulhat, hogy időközben szembe jön egy jobb ajánlat, és akkor gond nélkül visszamondhatom a foglalást. Ha előrefizetéses szállást foglalsz, a Booking, akár sok más oldal, kér időnként kártya adatokat, hogy ellenőrizze, hitelképes vagy-e. Bár az ember nem szívesen adja ki az adatait, nem kell tartani visszaélésektől, hiszen ezeket az adatokat a rendszer szigorúan bizalmasan kezeli, és nem szolgáltatja ki senkinek.
Fontos opció még a szálláskeresés esetén a vendégértékelések megtekintésének lehetősége, melyet érdemes is kihasználnunk, hiszen ezek által elkerülhetőek a kellemetlen meglepetések.  Így derülhet ki számos apróság, pl. hogy érdemes-e befizetni a szálláson a reggelit, nem túl hangos-e a környék, jól felszerelt-e szállásunk konyhája, stb. Ha pedig úgy döntünk, leendő szállásunk paraméterei minden szempontból megfelelnek az elvárásainknak, indulhat is a foglalás, mely lebonyolítása csak pár percet szokott igénybe venni. Ha kitöltöttük adatainkat, emailben kapunk majd egy visszaigazoló üzenetet, ahol nemcsak megerősíthetjük foglalásunk, hanemkésőbb még módosíthatunk érkezésünk időpontján, a szolgáltatások (pl. parkoló, reggeli) igénybevételén, illetve ingyenesen lemondható szállás esetén magától a foglalástól is elállhatunk.
Ennyit tehát a Bookingról, most pedig térjünk át az utóbbi időben egyre nagyobb népszeráségnek örvendő szállásfoglaló rendszer, az Airbnb működésére. Az elmúlt évben több alkalommal is laktam különböző országokban az Airbnb-n foglalt lakásokban, hiszen általában nagyon jó áron találtunk ezen az oldalon jó elhelyezkedésű szállásokat, és például főszezonban kifejezetten jobb választékkal találkozhatunk itt, mint a Booking.com-on.
Az Airbnb (https://bit.ly/2ukPLMI) működési elve egyszerű: az oldalra bárki feltöltheti kiadó szobája vagy lakása adatait, és ugyanúgy bárki böngészhet és foglalhat a kínálkozó szállások közül. Ahhoz, hogy foglalni tudj az oldalon, kötelező elvégezned egy gyors regisztrációt, melyet megtehetsz a Facebook fiókodon keresztül is. Miután elvégezted a regisztrációt, nincs más hátra, minthogy megadj magadról néhány adatot, mint például a neved, korod, lakhelyed, stb. Erre azért van szükség, hogy a leendő szállásadód lássa, hogy ki az, akit a lakásába elszállásolni készül majd. Ne félj, az olyan személyes adataid, mint például a telefonszámod/e-mail címed csak szállásadód számára lesznek elérhetőek a foglalásod visszaigazolása után, így ezeket a részeket is bátran kitöltheted. Ha végeztél az adataid megadásával, nincs is más hátra, minthogy elkezd a szálláskeresést. Természetesen regisztráció nélkül is tudsz nézelődni az oldalon, de a foglalást már csak regisztrált tagként tudod elvégezni. De vajon miként is néz ki ennek a menete? Először is, értelemszerűen, be kell írnod keresőbe az általad kiválasztott várost és időpontot, illetve bejelölheted, hány főre keresel szállást. Ezek után megjelennek az adott időpontra szabad szállások fotói, mellettük a Google térképpel.


Ha a lakások képeire kattintasz, megjelenik a szálláshely leírása, itt tehát tájékozódhatsz a szolgáltatásokról, árakról, olvashatsz véleményeket, és a Google térképen megnézheted a szállás pontos elhelyezkedését is. Hátrány viszont az olcsó szállást keresők számra, hogy az oldalon nincs lehetőség előre venni a legjobb árú ajánlatokat, de az ártartományt meg tudod határozni (lakás/éjszakára), így kiküszöbölve némileg ezt a problémát.
Akárcsak a Booking.-nál, itt is érdemes körültekintően elolvasni, hogy milyen értékelést írnak a szállás elhelyezkedéséről, felszereltségről, ár/érték arányáról, illetve kimondottan fontos, hogy jövőbeli szállásadód értékelésének is utána nézz. Itt ugyanis, szemben a Booking.-gal, a szállást kiadó személy mindenképpen kapcsolatba fog lépni veled email-ben vagy telefonon keresztül (ha azt a lehetőséget adod meg), és vele fogod pontosítani érkezésed időpontját, illetve fogadtatásod körülményeit is (parkolási lehetőségek, vacsora, stb.) Fontos tudni, hogy az Airbnb-n található lakások magánemberek otthonai, így érdemes elolvasni az apróbetűs részt is: ezekből kiderül, hogy az üdülésetek alatt vajon otthon fog-e tartózkodni a szállásadótok, vagy sem. Könnyen megeshet, hogy csupán a lakása egy részét bocsátja a rendelkezésetekre, és például az emeleti részt ő fogja birtokolni az ott tartózkodásod alatt is.
Fontos apróság továbbá, hogy az oldalon legtöbbször lakás/éj árakat kapsz, függetlenül attól hogy ketten vagy négyen fogtok-e megszállni a helyen. Így aztán sokat spórolhattok a szálláson, ha többen utaztok, hiszen értelemszerűen több felé szét tudjátok osztani ezt az egységes árat. Jó példa erre az alábbi szállás (a képen), ahol ugyanannyiba kerül egy éj az egyedül utazónak, mint négy személy számára.


Ha mindent mérlegelve úgy érzed, megtaláltad álmaid szállását, két módon tudod lefoglalni azt, attól függően, hogy szállásadód milyen foglalási opciókat állított be:

a)Foglalási kérés küldésénél a házigazdáknak 24 órájuk van a kérés elfogadására/visszautasítására, és amint ezt megtették, a foglalás visszaigazolása automatikusan megtörténik.

b)Azonnali foglalás esetében biztos lehetsz benne, hogy a szállás a tiéd lesz. Ahogy a név is sugallja, a foglalásodat az ilyen kiadó helyek esetében azonnal megerősítheted.

Azzal, hogy elküldöd a kérést illetve magát a foglalást, még nem kötelezed el magad semmire, hiszen a visszaigazolást követően a fizetés után válik csak érvényessé a tranzakció. Itt kell megemlítenem, hogy az Airbnb oldalán szinte kivétel nélkül előre kell utalnod a szállás összegét, mely teljes egészében levonásra kerül, függetlenül attól, hogy két nap vagy két hónap múlva kezdődik-e meg az utazásod. Természetesen itt is változó, hogy a későbbiekben vissza tudod-e mondani a foglalásod vagy sem- érdemes ezt is megnézned, mielőtt kifizeted szállásod összegét.

Ennyit tehát a két oldal működéséről. Azzal kapcsolatban, hogy vajon melyik szállásközvetítő site jobb, nem szeretnék állást fogalni, hiszen negatív tapasztalatom még egyikkel kapcsolatban sem volt, bár igaz, az Airbnb-t illetően már értek már kellemes és kellemetlen meglepetések is. Nagyon pozitív tapasztalat volt egy alkalommal Horvátországban a házigazda segítőkészsége, illetve az ajándék üdvözlő ital is, míg Nizzában kissé váratlanul ért szállásunk elhelyezkedése: gyakorlatilag egy börtön mellett laktunk. Na de ezekről majd később, mindenesetre azért le kell szögeznem, hogy nagy részben saját figyelmetlenségnek köszönhettük ezt.
Remélem, hasznos volt számotokra ez az összefoglaló, és segítségetekre lesz a következő foglalásotoknál. Ha tetszett az útmutató, jelezzétek lájk formájában a Facebook-oldalon (https://bit.ly/2zdrwoA), ha pedig szeretnétek még hasonlókat, írjátok meg kommentben! :)




Megjegyzések